OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Starostlivosť

Starostlivosť o srsť
 
O králikovu srsť sa netreba veľmi starať, králik sa umyje sám. Keď však králik pĺzne, musíte ho česať, aby sa mu stará srsť vyčesala a nová obnovovala. Tým skrátite dobu pĺznutia. Čo sa týka dlhosrstých králikov (napr. angorský králik), tých musíte česať a strihať pravidelne. Krátkosrsté králiky a králiky s normálnou srsťou stačí česať prírodnou gumennou rukavicou a dlhosrstých králikov so špeciálnym hrebeňom zo zahnutými kovovými zubami. Ak sa Vám zdá, že králik smrdí, umyte ho. Na to musíte mať špeciálny šampón (podrobnejšie v sekcii Výbava). Ak ho teda umyjete, musíte ho dôkladne vysušiť, lebo ináč by prechladol! V knihách píše, že králiky sa nesmú umývať, ale ak ho po umytí dostatočne vysušíte, môžete (s týmto však nemám skúsenosť, tak radšej mi neverte xD). Ak sa teda bojíte že po umytí Vám prechladne, kúpte si suchý šampón, ktorý králikovi vmasírujete do srsti a potom mu ho vyčešete.
 
Starostlivosť o zúbky
  
Králikom zúbky neustále dorastajú, preto si ich králik musí obrusovať. Vášmu zajačikovi musíte kontrolovať zúbky pravidelne! Ak však vášmu králikovi prerastú zuby, vtedy prestáva jesť a vy musíte ísť k veterinárovi, aby mu ich skrátil. Ale ak má Váš králik vrodenú vadu zubov, vy alebo veterinár mu ich musíte pravidelne skracovať. Králika to však nebolí. Prvý obrázok predstavuje zdravý chrup, druhý prerastené zúbky.

Starostlivosť o pazúriky
 
Králikovi pazúriky neustále dorastajú, preto si ich stále musí na niečom obrusovať. Rovnako ako zúbky, aj pazúriky mu musíte stále kontrolovať a strihať. Dajte však pozor, aby ste mu neprestrihli krvné cievy. Vždy musíte strihať len do určitej hranice. Ak to však neviete, choďte radšej za veterinárom. Pazúriky mu musíte vy alebo veterinár skracovať každý mesiac.

Hmotnosť
 
Vášho králička musíte taktiež vážiť. Jeho hmotnosť musíte kontrolovať, predovšetkým v prvých mesiacoch života. Web je síce len o trpasličích králikoch, ale radšej nechám veľkosti všetkých králikov. Tabuľka hmotnosti:
 
Mesiac života (v kg)
1. 2. 3. 4.
5. 6. 7. 8. 9.
Obrie plemeno 0,7
1,6 2,6 3,6 4,6 5,4 6,0 6,5 7
Stredne veľké plemeno 0,5
1,3
2,2 2,8 3,4 3,8 4,1 4,5  
Malé plemeno 0,2 0,9 1,3 1,8 2,2 2,5
2,8    
Trpasličie plemeno 0,4 0,5 0,6 0,8 1,0 1,2      
 
Správne dvíhanie a nosenie
 
Králici nemajú radi, keď ich niekto zdvíha. Pri zdvíhani a nosení sa cítia veľmi neisto. Najlepšie ich chytíte, ak na nich budete vravieť veľmi kľudne, pokiaľ možno ich budete hladkať a opatrne ich zatlačíte do rohu klietky. Tam králika jednou rukou chytíte za voľnú kožu na šiji, druhú ruku mu čo najrýchlejšie podložíte pod zadoček a králika ľahko a opatrne držte proti svojej hrudi. Zároveň sa snažte čo najpevnejšie králikovi držať zadné nohy. Musíte mať stále na pamäti, že aj keď Vám spočiatku veľmi plaché zviera vyskočí, môže to mať za následok veľmi vážne problémy. Králici totiž majú veľmi citlivé zadné nohy a pád by im mohol spôsobiť ochrnutie a ťažké zlomeniny. Preto je tak dôležité, abyste ho chytili tak pevne, aby nemohol vyskočiť, a na druhej strane ho držali tak jemne a opatrne, abyste mu neublížili alebo ho niekde nebuchli. Ak budete králika naozaj správne držať, nebude sa Vám môcť vyšmyknúť ani Vás poškrabať.